Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Na ulice polskich miast wyprowadzono wojsko i milicję. Wiele zakładów pracy zmilitaryzowano, wyłączono telefony, wprowadzono godzinę policyjną i cenzurę korespondencji, zamknięto granice…
13 grudnia mija rocznica tych tragicznych wydarzeń. Z tej okazji w Zespole Szkół Technicznych we współpracy z gdańskim odziałem Instytutu Pamięci Narodowej przygotowano wystawę Stan wojenny 1981–1983. Ekspozycja opowiada o jednym z najbardziej tragicznych okresów z najnowszej historii Polski. Składają się na nią archiwalne zdjęcia, dokumenty i plakaty, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z lat 1981–1983. Ich zbiorowym bohaterem jest społeczeństwo polskie z początku lat osiemdziesiątych.
Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.Fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in.: Archiwum Confédération française démocratique du travail, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN.