Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych? 

       Na początku  grudnia 2023 r. Biblioteka naszej szkoły nawiązała współpracę z okręgowym biurem edukacji narodowej Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki uprzejmości instytucji udało się przygotować wystawę z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, który obchodzony jest 1 marca.  Wystawa IPN poświęcona jest Danucie Siedzikównie ps. Inka.

      Biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku powstała w związku z 75. rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny ?Inki?.

Danuta Siedzikówna ps. ?Inka? urodziła się 3 września 1928 r. W 1943 r., jako piętnastolatka, złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. Przeszła szlak bojowy w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza ?Łupaszki?. W dniu 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazano ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Jej nazwisko stało się symbolem wierności ideałom, a także niezłomnej postawy do samego końca, gdy potrafiła zachować się ?jak trzeba? poświęcając swoje młode życie w walce o niepodległą Polskę (w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat). Jest dziś jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych Żołnierzy Wyklętych.

Autor: Artur Chomicz
Recenzja: dr hab. Marek Gałęzowski, dr hab. Piotr Niwiński
Korekta: dr Roksana Blech

Koncepcja graficzna serii: Paulina Żak
Skład: Piotr Wiejak

W wystawie wykorzystano zdjęcia: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, domen publicznych, a także ze zbiorów prywatnych Wiesławy Korzeniowej oraz rodzin Pawełek i Tymińskich.

Wystawa jest dostępna w naszej szkole w dniach od 26 lutego do 8 marca 2024 roku.