Zgodnie z wcześniejszą obietnicą rozpoczynamy publikację nowości pozyskanych przez bibliotekę naszej szkoły we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Malborku. Poniżej znajdą państwo pierwszą część wykazu otrzymanych pozycji. Mamy nadzieję, że znajdziecie państwo coś dla siebie.
Ayoko Rebecca, Mann Carol, Czarna gwiazda Yves Saint Laurenta; Wyd. Amber, 2013 r.
Osierocona, dręczona, bita, gwałcona. Jako trzynastolatka została matką.
Jak z lepianki w afrykańskiej głuszy dotarła na sam szczyt haute couture lat 80.
I jak z tego szczytu została strącona?
Wstrząsająca autobiografia top modelki światowych wybiegów
Była równie sławna jak Naomi Campbell: Muza Yves Saint Laurenta, z którym łączyła ją wyjątkowa więź. Dla niej tworzyli Guy Laroche, Givenchy, Calvin Klein, Karl Lagerfeld, Gianfranco Ferré. Przez dziesięć lat królowała na wybiegach Paryża, Nowego Jorku, Mediolanu, Tokio.
Dziś niewielu o niej pamięta. A przecież była równie sławna jak Naomi Campbell?
Była muzą Yves Saint Laurenta, z którym łączyła ją wyjątkowa więź: wzajemny szacunek, uwielbienie, porozumienie bez słów. Jej zadedykował przepiękną suknię, którą nazwał ?Kiedy gwiazdy stają się czarne? i która dziś jest w muzeum. O nią zabiegali i dla niej tworzyli kreacje Guy Laroche, Hubert de Givenchy, Calvin Klein, Karl Lagerfeld, Gianfranco Ferré,Oscar de la Renta. Fotografował ją Helmut Newton. Przez ponad dziesięć lat królowała na wybiegach Paryża, Nowego Jorku, Mediolanu, Tokio jako ulubiona modelka Chanel, Diora, Balmaina.
Do Paryża przyjechała, gdy miała dwadzieścia lat. Nie umiała czytać ani pisać. Miała za sobą niewyobrażalnie tragiczne dzieciństwo: osierocona, molestowana, dręczona, bita, zmuszana do niewolniczej pracy, gwałcona. Jako trzynastolatka została matką. Mogła zostać kapłanką voodoo albo zakonnicą, albo prostytutką w nocnej spelunie Abidżanu. Jak z nędzy, z lepianki w afrykańskiej głuszy dotarła na sam szczyt haute couture lat 80. I jak z tego szczytu została strącona?
(źródło: tezeusz.pl )
Gargash Maha Arabska Perła; Wydawnictwo Remi; 2010 r.
Siedemnastoletnia Noora nie przypomina innych kobiet ze spalonych słońcem gór Półwyspu Arabskiego. Dzieli z nimi biedę i codzienne obowiązki, lecz drzemie w niej ogień niezależności. Po śmierci matki, jej ojciec popada w szaleństwo. Jego obowiązki przejmuje brat, który postanawia wydać ją za mąż. Noora odmawia i ucieka do pobliskiej górskiej wioski. Ukrywając się, zakochuje się w pierwszym mężczyźnie, który docenia jej iewurodę i kobiecość, lecz z przerażeniem dowiaduje się, że został już obiecany innej dziewczynie . Po powrocie do domu okazuje się, że ojciec zaginął, a brat wydał ją za mąż. Noora trafia jako trzecia żona do dużo starszego od siebie handlarza pereł. W tym nowym życiu zazna wszystkich dobrych i złych uczuć, ale najważniejsza będzie tajemnica; której musi strzec z narażeniem własnego życia.
(źródło: Lubimy Czytać )
Gołębiewska Ilona Tajemnice starego domu; wyd. Muza 2017 r.
Nowa powieść autorki bestsellerowego Powrotu do starego domu!
Alicja wiedzie szczęśliwe życie w swoim starym domu w Pniewie. Nagle na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości jej rodziny. Musi się z nimi zmierzyć. Jej spokój burzy odnaleziony przypadkiem dokument. Podejmuje prywatne śledztwo. Czy po latach odnajdzie kobietę, która może być jej siostrą?
Porywa się także na rzecz z pozoru całkowicie niemożliwą. Pragnie adoptować Michałka, którego pokochała już przy pierwszym spotkaniu. Czy w realiach polskiego prawa samotna kobieta, która zbliża się do czterdziestki, ma jakiekolwiek szanse w sądzie? Zdesperowana Alicja podejmuje bez wahania tę walkę. Wspiera ją przyjaciółka Dorota, wpadająca ciągle w nowe tarapaty, i ukochany Adam, który zupełnie się nie spodziewa, że życie kolejny raz z niego zakpi.
Pewnego dnia Alicja otrzymuje list z Berlina od nieznanego jej Jonasa Kleina. Okazuje się, że jest on wnukiem Elizabeth Bauer, z którą jej dziadek, Jan Pniewski, przebywał w obozie zagłady. Alicja i Jonas chcą razem rozwikłać zagadkę tajemniczych dokumentów, które Jan Pniewski tłumaczył w obozie dla Elizabeth, a po swoim cudownym ocaleniu ukrył gdzieś ?pośród polskich drzew na polskiej ziemi?. Przy okazji Alicja dowiaduje się o sekrecie Henryka Sokolskiego. Czy okaże się, że był zdrajcą i przez niego omal nie zginęli Elizabeth i Jan?
(Źródło: Wydawnictwo Muza )
Grochola Katarzyna Zielone drzwi; wyd. Literackie; 2010 r.
Ile z osobowości Katarzyny Grocholi mają bohaterki jej powieści? W jakim stopniu życie autorki, jej własne przemyślenia i ukochane miejsca przenikają na karty książek? Które zbiegi okoliczności w realnym życiu były tak nieprawdopodobne, że pisarka dotychczas o nich nie wspominała? Miłośnicy najpoczytniejszej polskiej autorki nareszcie mają okazję dowiedzieć się, jaka naprawdę jest Katarzyna Grochola
Razem z nią podróżujemy przez magiczną krainę dzieciństwa i przeżywamy najtrudniejsze chwile, wspominamy podróże, poznajemy najbliższe osoby i ukochane zwierzaki.
(źródło: Wydawnictwo Literackie)
Kalicińska Małgorzata Dom nad rozlewiskiem; wyd. Zysk i S-ka, 2006
Czy są takie babcie i takie domy jak w tej powieści?
Są. Każdy może taki dom zbudować i nadać mu taką aurę. Naturalnie to rola nas, kobiet: babć, mam, córek i wnuczek – budowanie atmosfery domu – Rodziny. Tak już jest i już! Naśladownictwo – jak najbardziej polecam.
W czasach, gdy wszystko idzie Wam ciężko, „pod górkę”, kiedy czujecie się niedokołysani, zmęczeni i nostalgiczni – zajrzyjcie nad Rozlewisko. Poczujcie zapach herbaty z cytryną parzonej dla Was przez Gosię, może dostaniecie miskę rosołu i klucz do morelowego pokoju, w którym odpoczniecie… Opowiecie Waszą historię, albo posłuchacie o tym, co się dzieje nad Rozlewiskiem.
Małgorzata ucieka w z Warszawy i układa swoje życie od nowa, na mazurskiej wsi. Odnajduje powoli sens życia i spokój, poznaje… tak, poznaje swoja matkę, z którą rozstała się w dzieciństwie.
Jest więc rodzinna przeszłość i teraźniejszość, jest też przyszłość – trzeba myśleć o sobie, o córce, o nowo budowanym pensjonacie. O naniesieniu drewna na jutro, o zrobieniu przetworów na zimę.
O miłości.
Wspaniała, pełna i ciepła i życiowej mądrości opowieść o drodze, którą trzeba przebyć, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi.
(źródło Wydawnictwo Zysk i s-ka)
Konntz Dean Klucz do północy wyd. Albatros; 2015 r.
Joanna Reed, piękna, utalentowana Amerykanka, prowadzi w Kioto świetnie prosperujący nocny klub. Czego jeszcze kobieta może pragnąć?
Mężczyzny? Takiego na więcej niż raz?
Niestety, za każdym razem, gdy pojawia się ktoś, z kim mogłaby się związać, odtrąca go, sparaliżowana strachem przed bliskością.
Spokoju?
Tak, o tym Joanna, w której snach noc w noc pojawia się mężczyzna z mechaniczną dłonią, marzy najbardziej.
Alex Hunter, właściciel agencji detektywistycznej z Chicago, przed dziesięcioma laty zobaczył Joannę Reed na zdjęciu, ale wtedy nazywała się inaczej. I była? uprowadzoną córką prezydenta USA.
Żeby rozwikłać zagadkę, Hunter musi
pomóc Joannie odzyskać pamięć. A wspomnienia mogą się okazać gorsze niż jej najbardziej przerażające nocne koszmary.
(źródło: Wydawnictwo Albatros)
Polanska Justyna Pod niemieckimi łóżkami. Zapiski polskiej sprzątaczki. Wyd. Świat Książki, 2012 r.
Książka, która w Niemczech wywołała falę dyskusji. Autorka, trzydziestodwuletnia Polka, od dziesięciu lat sprząta, oczywiście „na czarno”, tamtejsze domy. I ma wiele do powiedzenia, m.in. o stosunku swoich pracodawców do siebie oraz o słynnym niemieckim porządku i czystości… Ale to także wyjątkowa rzecz „z pierwszej ręki” o życiu młodej kobiety, egzystującej nielegalnie z dnia na dzień jak miliony imigrantów (i pół miliona sprzątających Polek!),bez perspektyw i jakiejkolwiek ochrony, od zdrowotnej począwszy… Śmieszne, straszne i pouczające.
(źródło: Lubimy czytać )