Z przyjemnością informujemy, że pod koniec ubiegłego miesiąca dzięki uprzejmości Pani Aleksandry Siuciak — kierowniczki Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku udało się pozyskać do naszej biblioteki szkolnej nowe pozycje książkowe, wydane nakładem wydawnictwa niniejszego muzeum. Są to następujące pozycje:
Katalog strat wojennych i zbiorów rozproszonych zamku w Malborku, t. 1 –2
„[…] Publikacja jest efektem pracy wielu osób, zespołu projektowego i pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku. Katalog ukazuje w usystematyzowany sposób wyniki badań w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki. Trudność prowadzonych działań, powodował fakt, iż wspomniane zbiory, gromadzone pieczołowicie przez ponad 120 lat przez Zarząd Odbudowy Zamku oraz Towarzystwo Odbudowy i Upiększania Zamku Malborskiego, nigdy nie tworzyły klasycznych kolekcji muzealnych, nie doczekały się naukowego opracowania, nie tworzono dla ich potrzeb inwentarzy ani uporządkowanych spisów. Traktowane były w głównej mierze jako dopełnienie rekonstruowanych wnętrz zamkowych. Informacje zawarte w publikacji są zatem efektem żmudnych prac na ze wszech miar niekompletnym, niewystarczającym, a także rozproszonym materiale archiwalnym, ikonograficznym i nie tylko. Podjęta próba rekonstrukcji zasobu jest zatem ważnym krokiem w kierunku poznania pełnej historii i losów zamkowych kolekcji. Ważną częścią publikacji jest także prezentacja obiektów które przetrwały pożogę wojenną, a dzięki prowadzonym badaniom zidentyfikowanych w krajowych instytucjach. […]” (Źródło: https://straty.zamek.malbork.pl/katalog-strat-wojennych-i-zbiorow-rozproszonych-zamku-w-malborku-t-1-promocja-publikacji/)
„[…] Przygotowany katalog [Tom 2 przyp. red.] zawiera opracowanie przedwojennych kolekcji zamku malborskiego: ceramiki archeologicznej, antycznej, średniowiecznej i nowożytnej, w tym kuchennej, stołowej i dekoracyjnej, kafli piecowych oraz europejskiej i chińskiej ceramiki budowlanej. W opracowaniu odnotowane zostały także obiekty rozproszone oraz znajdujące się obecnie w naszym muzeum. Ponadto wszystkie obiekty utracone, które znalazły się w publikacji zostały zarejestrowane w bazie strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (link). Dzięki temu, w przypadku odnalezienia jakiegokolwiek obiektu, możliwa będzie szybka identyfikacja oraz podjęcie próby odzyskania, a takie sytuacje mają miejsce coraz częściej. Tylko w tym roku dzięki projektowi i współpracy z MKiDN do zbiorów zamku powróciły trzy obiekty z dawnych zbiorów, oraz prowadzone są kolejne działania odnośnie do kilku innych. […]” (Źródło: https://straty.zamek.malbork.pl/zapowiedz-wydawnicza/
„[…]W dziewiętnastym wieku zamek krzyżacki w Malborku wymagał odnowy: jego budynki wykorzystywano do praktycznych celów, a przy okazji dewastowano. Towarzystwo Odbudowy i Upiększania Zamku powstało, żeby zorganizować rekonstrukcję zabytku.
W latach 1890–1940 Towarzystwo publikowało sprawozdania ze swoich prac zawierające m.in. opis postępów, listy nowych zakupów, a także listy członków i wpłacanych składek. Tłumaczenia sprawozdań zostały opublikowane przez Muzeum Zamkowe w Malborku jako cenne źródło wiedzy o historii zamku. Towarzyszą im artykuły naukowe, które przedstawiają historyczne tło powstania dokumentów. […]” (Źródło: https://redesignstudio.pl/projekty/sprawozdania-zamku-malborskiego)