Projekt Zostań Zawodowcem 2., który otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP 2021-2027)
Celem projektu jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego poprzez dostosowanie szkół zawodowych do zmieniającej się gospodarki, w tym w szczególności do potrzeb branż wiodących dla regionu poprzez udział w projekcie 565 uczniów oraz 19 nauczycieli ze szkół powiatu malborskiego. Szkoły, które zostały objęte projektem to Technikum Nr 3 w Malborku, Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku oraz Zespół Szkół Technicznych w Malborku w skład którego wchodzą dwie szkoły: Technikum Nr 2 i Branżowa Szkoła I Stopnia. Branże objęte projektem to branże: teleinformatyczna, spedycyjno-logistyczna, hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna, elektroenergetyczna, mechaniczna. Łącznie projektem zostaną objęte 4 placówki oświatowe. Rezultatem projektu będzie nabycie kwalifikacji/kompetencji przez 452 uczniów oraz 15 nauczycieli.
Zadania zaplanowane w projekcie to m.in.:
- Rozwój kompetencji zawodowych uczniów poprzez ich udział w kursach/szkoleniach zawodowych.
- Staże uczniowskie i praktyki zawodowe organizowane u pracodawców/przedsiębiorców.
- Rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego m.in. poprzez m.in. udział uczniów w wizytach studyjnych u pracodawców, na uczelniach wyższych, w specjalistycznych targach branżowych, zajęciach laboratoryjnych a także udział uczniów w zajęciach z doradcą zawodowym.
- Doskonalenie zawodowe nauczycieli – udział nauczycieli w kursach/szkoleniach dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
- Zakup materiałów dydaktycznych – zostanie zakupiona fachowa literatura branżowa, która uatrakcyjni
wyposażenie sal dydaktycznych.
- Powiatowe doradztwo zawodowe – współtworzenie i rozwój powiatowego systemu doradztwa zawodowego; prowadzenie sieci współpracy w powiecie; tworzenie sieci doradców zawodowych i osób zaangażowanych w szkołach w system doradztwa zawodowego w celu wymiany doświadczeń, informacji, wzajemnej edukacji poprzez szkolenia, warsztaty i spotkania.
- Wyposażenie sal dydaktycznych – zakupione wyposażenie służyć będzie przeprowadzaniu zajęć z przedmiotów zawodowych zgodnie z wymaganiami podstawy programowej. Wyposażenie jest komplementarne z działaniami w ramach 6.2 EFRR. Zaplanowano wyposażenie m.in. Pracowni Robotyki w Technikum nr 3, Pracownia Technologii Mechanicznej w Zespole Szkół Technicznych oraz Pracownie Usług Gastronomicznych w Centrum Edukacji Zawodowej.
Wartość projektu: 7.322.009,20 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 6.589.808,28 PLN